Przejdź do głównej zawartości

WALKA DUCHOWA - POST O CHLEBIE I WODZIE A EKOLOGIZM, ODCINEK 5



MEDYTACJA

EKOLOGIZM 
„Ekologizm” oznacza też ideologię zbudowaną na fundamencie filozofii ekologizmu. Za sprawą mass mediów ideologiczny aspekt ekologizmu jest o wiele bardziej znany ogółowi ludzi niż filozoficzny. Słowem „ekologizm” nazywa się ideologię pewnych grup i organizacji społecznych lub politycznych, (partii zielonych oraz ruchów ekologicznych), mających na celu nie deklaratywne, lecz realne i skuteczne ratowanie środowiska przed zniszczeniem, które uniemożliwi przetrwanie ludzkości. Chociaż wywodzi się ona z filozofii ekologizmu, to jednak wykracza poza kwestie związane z ochroną środowiska życia ludzi. Wyznawcy tej ideologii - „ekologiści” - postulują daleko idące i radykalne zmiany (w formie odczuwalnych wstrząsów) w pojmowaniu relacji między człowiekiem a jego środowiskiem, przede wszystkim przyrodniczym. Są przekonani, iż obecny system społeczny i polityczny, jak i filozofia gospodarowania w państwach rozwiniętych nie są w stanie - same z siebie - zapewnić warunków do implementacji postulatów zrównoważonego rozwoju, który jest warunkiem koniecznym do dłuższego przetrwania gatunku ludzkiego na Ziemi. Z tej racji - jak twierdzi politolog amerykański, Andrew Dobson - ideologia ekologizmu proponuje już pewną pożądaną formę ustroju społecznego i ma gotowy program działań politycznych dla jej realizacji. A więc, spełnia wszystkie cechy ideologii politycznej i dlatego powinna być traktowana na równi z innymi aktualnymi ideologiami politycznymi, jak np. liberalizm, konserwatyzm i socjalizm. 

POST. 
Tym co różni post od diety jest jego uświęcenie. Samo wyrzekanie się rzeczy na niewiele się zda, jeśli nie ofiarujemy ich: Bogu – tym gestem ofiarowujemy mu świat i to, do czego jesteśmy przywiązani, człowiekowi w potrzebie – zaoszczędziliśmy, bo jedliśmy mniej obficie: ofiarujmy te środki innym. Post nie ma być sposobem na podreperowanie domowego budżetu, czy własnej linii. Powtarzając za Benedyktem XVI: „Celem prawdziwego postu jest zatem spożywanie prawdziwego pokarmu, którym jest pełnienie woli Ojca”[3]. Poszcząc robimy miejsce dla Słowa Bożego. To przesunięcie akcentu z siebie, swoich potrzeb, na drugiego człowieka i na Boga. Poszcząc oszczędzamy często też czas – gdy krócej przygotowujemy posiłki lub np. odcinamy się od zbędnych rozpraszaczy. Zastanówmy się co z nim robimy. Bp Grzegorz Ryś zauważa: „jeśli dzień postu jest dla ciebie dniem szukania sobie zajęć, to znaczy jeśli w tym dniu zajmujesz się własnymi sprawami, jakkolwiek byś je rozumiał, to ta praktyka cię zabija, a nie wzmacnia. To jest właśnie ten zmarnowany post (…)”. Dlatego nieodłącznym elementem Postu jest modlitwa [„Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4, 4; por. Pwt 8, 3)] i jałmużna [„Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli braniu” (Dz 20,35)]. Zaoszczędzony czas poświęcam Bogu, żywiąc się Jego słowem, wchodząc z nim w dialog. Zaś zaoszczędzone środki przekazuję drugiemu człowiekowi. Jak to pięknie ujął św. Augustyn: post i jałmużna to «dwa skrzydła modlitwy», dzięki którym może ona łatwiej się wznieść i dotrzeć do Boga. 
Jaka jest zależność pomiędzy nimi dowiesz się z tego odcinka. 

Zadania na 4 tydzień Wielkiego Postu: 
1. Przyjrzyj się sobie czy naprawdę wszystko co masz jest Ci potrzebne??? 
2. Pomyśl o biednych i zastanów się czy czymś z tego co posiadasz nie możesz się podzielić z drugim? Z tego co Ci zbywa. 
3. Proś Boga w modlitwie o światło na dwa wyżej wymienione punkty

KRÓTKA INSTRUKCJA JAK MEDYTOWAĆ LUB JAK KORZYSTAĆ Z CYKLU ODCINKÓW PROPONOWANYCH NA KANALE „IKONOPLASTYKA”:

1. Od czego zaczynamy? Cykl medytacji wielkopostnych rozpoczynamy od wysłuchania odcinka pt. ”WALKA DUCHOWA” (to ten którego opis czytasz, czas trwania do 15 min). Możesz go słuchać wszędzie gdzie jesteś, w samochodzie, tramwaju, na spacerze itp. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie dosłyszałeś, posłuchaj jeszcze raz. Zwróć uwagę co Cię szczególnie porusza lub co zapamiętałeś. Będzie to wskazówka do przemyśleń podczas bieżącego tygodnia. Właśnie ten fragment lub fragmenty będą Cię prowadziły. Każdego dnia postaraj się jeszcze raz powtórzyć cały odcinek.



Link do filmiku: ”WALKA DUCHOWA”

2. Co dalej? HAZYCHIA - to odcinek ułatwiający wejście w medytacje chrześcijańską. Pozwala przygotować przez 10 minut swoje ciało oraz serce, a przede wszystkim pozwala na wyciszenie umysłu po całym dniu pracy lub przed jego rozpoczęciem. Wprowadza równowagę pomiędzy ciałem oraz sferą duchową podczas której możliwy jest dialog z Bogiem i osobiste spotkanie podczas właściwej medytacji. To absolutna podstawa wejścia w modlitwę serca, bez której nie jest ona możliwa. Kolejnym krokiem jest odsłuchanie filmiku pt. „HAZYCHIA” (czas trwania 10 min). Link znajdziesz poniżej. Zanim zaczniesz przygotuj sobie takie przedmioty jak: krzesło, poduszka do medytacji świeczka, może być zwykła lub także elektryczna w zależności co posiadasz ikona lub krzyż W dalszej części postępuj jak niniejszym filmiku, będzie Cię on prowadził. Przygotuje Cię on do przeprowadzenia modlitwy Jezusowej.


Link do filmiku: 2. HAZYCHIA - WYCISZENIE SERCA - YouTube

3. ZEGAR - to krótki 15 min filmik pomocny przeprowadzaniu medytacji. Nie musisz szukać minutnika czy ustawiać zegarka w telefonie. Wystarczy, że włączysz odtwarzanie filmiku. Tu jest wszystko co potrzebujesz Ostatnim etapem, jest podjęcie trudu 15 minutowej medytacji modlitwą Jezusową. Odcinek o nazwie „ZEGAR MEDYTACYJNY” ułatwi Ci przeprowadzenie 15 min. medytacji. Po prostu usiądź i włącz wspomniany odcinek i zacznij medytować. Gongi obwieszczą początek i koniec medytacji .


Link do filmiku:  3. ZEGAR MEDYTACYJNY - YouTube 

Wszystko to i więcej znajdziesz na stronie internetowej: 

IKONOPLASTYKA - MODLITWA JEZUSOWA 


Komentujcie, piszcie w komentarzu co wam się podoba a co chcielibyście zmienić

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MEDYTACJA - MODLITWA JEZUSOWA - POMOCE PRAKTYCZNE

       Tak jak obiecywałem, zamieszczam poniżej linki do plików, które pomagają w pierwszych etapach modlitwy Jezusowej: Pierwszy z nich to HAZYCHIA. Cóż to jest??? A więc krótko .... Hazychia – to pojęcie zaczerpnięte z duchowości Ojców pustyni, oznaczające stan wewnętrznego pokoju i czujności serca.      To wyciszenie, o którym mówi Filoteusz to inaczej HEZYCHIA. Łączy się ona z hezychazmem – nurtem duchowości, który w swoim tradycyjnym znaczeniu zrodził się już w początkach monastycyzmu. Tak jak za ojca mnichów uważa się św. Antoniego Wielkiego, tak, za ojca hezychastów uważany jest św. Arseniusz (ok. 354 – 449), zwany również Wielkim. Ok. 390 usłyszał głos z nieba, który mówił do niego: „Uciekaj, milcz, módl się o spokój /ησυχαζε, hesychaze/”. Opuścił on więc cesarski pałac, udał się do Sketis (w Egipcie) i został anachoretą. Wcielił on w życie ideał zalecany przez wielu mnichów z epoki patrystycznej.     Hezychazm był wielkim ruchem duc...

WALKA DUCHOWA - W DRODZE DO DOSKONAŁOŚCI, ODCINEK 3

  MEDYTACJA Wielki Post to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocy. Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia.  Zalecenia na II tydzień Wielkiego Postu:  1. Medytacja (modlitwa jezusowa – instrukcje znajdziesz poniżej)  2. Praktykować NIEUFNOŚĆ WOBEC SIEBIE, jak ją osiągnąć:  a/. pamiętać o swojej nikczemności i małości  b/. prosić Pana o nieufność bo ona jest darem  c/. obawiać się samego siebie (sądów, skłonności do grzechu, sztuczek demona)  d/. po upadku – uznać swoją słabość  3. Praktykować ZAUFANIE DO BOGA, jak ją osiągnąć:  a/. Prosząc o nią Boga,  b/. oglądając oczami i rozważając wszechmoc Boga i nieskończoną mądrość (dla Niego nic nie jest niemożliwe)  c/. pamięcią sięgać do prawd Pisma Świętego, które mówi, że kto zawierzył Bogu, nigdy nie doznał zawodu  d/. rozpoczynając walkę pomyśleć o swojej słabości i pamiętać o wszechmocy Boga...

WALKA DUCHOWA - MOJE ŚWIADECTWO POSTU O CHLEBIE I WODZIE. ODCINEK 4

  MEDYTACJA Wielki Post to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocy. Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia.  Zalecenia na II tydzień Wielkiego Postu:  26 IX 1985 “Drogie dzieci! Dziękuję za wszystkie modlitwy. Dziękuję za wszystkie ofiary. Pragnę wam powiedzieć, drogie dzieci, byście odnowili polecenia, które wam daję. Szczególnie zachowajcie post, gdyż poprzez post najwięcej osiągniecie i sprawicie mi radość, bowiem wówczas spełni się cały plan, który Bóg postanowił zrealizować tu w Medjugorju. Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.”  4 IX 1986 “Drogie dzieci! I dzisiaj wzywam was do modlitwy i postu. Wiecie, drogie dzieci, że z waszą pomocą mogę uczynić wszystko i zmusić szatana, by nie kusił do zła i by oddalił się od tego miejsca. Szatan czyha, drogie dzieci, na każdego człowieka. Szczególnie pragnie w każdą codzienną sprawę wnieść niepokój u każdego z was. Dlatego też, ...